כל מה שצריך לדעת על טיפול זוגי

תוכן עניינים

זוג בטיפול זוגי

כולנו יודעים שמערכות יחסים רומנטיות הן עבודה קשה. בדומה למכוניות, הן דורשות תחזוקה שוטפת בכדי לשמור על פעילות שוטפת ותקינה. אם יש בעיה, עדיף לתקן אותה מייד כדי למנוע סיבוכים נוספים בהמשך הדרך.

לעתים קרובות אנו יכולים לבצע חלק מהתחזוקה והתיקונים הבסיסיים בעצמנו. פעמים אחרות, למרות מאמצינו הטובים ביותר, אולי עדיף אם נבחן טיפול זוגי, שם איש מקצוע מורשה יכול להביט במערכת היחסים שלנו ולתת לנו כיוון ונקודת מבט.

 

מהו טיפול זוגי?

טיפול זוגי הוא סוג של פסיכותרפיה שבה מטפל/ת בעל ניסיון קליני בעבודה עם זוגות, לרוב מטפל נישואין ומשפחה מורשה, מסייע לשני אנשים המעורבים במערכת יחסים רומנטית לקבל תובנות שונות על הזוגיות, לפתור סכסוכים ולשפר את שביעות רצונם ממערכת היחסים. המטפל עושה שימוש במגוון שיטות טיפוליות. למרות שתרגול הטיפול הזוגי עשוי להשתנות בהתאם להבנת המטפל, כל הטיפול הזוגי נוטה לכלול את האלמנטים הכלליים הבאים:

  1. התמקדות בבעיה ספציפית (כגון קשיים מיניים, התמכרות לאינטרנט, קנאה)
  2. השתתפות פעילה מצד המטפל בטיפול בקשר הזוגי עצמו, ולא בכל פרט בנפרד.
  3. התמקדות בפתרון
  4. קביעה ברורה של יעדי הטיפול.

במחקר שנערך על ידי האגודה האמריקאית לנישואין ומשפחה, יותר מ 97% מהזוגות שנשאלו אמרו כי קיבלו את העזרה הדרושה להם מטיפול זוגי. בנוסף, 93% מהזוגות אמרו כי הטיפול נותן להם כלים יעילים יותר להתמודדות עם קונפליקטים בהמשך הדרך.

 

למה לצפות בטיפול זוגי

טיפול זוגי יתחיל בדרך כלל בכמה שאלות סטנדרטיות הנוגעות להיסטוריה של הקשר, כמו גם בבחינה של משפחת המוצא, הערכים והגיוון  התרבותי של כל אחד מבני הזוג. המטפל עשוי להשתמש בפגישות הראשוניות לצורך התערבות במשבר במידת הצורך.

לאחר מכן המטפל הזוגי יסייע לבני הזוג בזיהוי הנושא שיעמוד במוקד הטיפול, בקביעת יעדי הטיפול ובתכנון מבנה לטיפול.

במהלך שלבי הטיפול, המטפל יעזור לבני הזוג להשיג תובנות לגבי הדינמיקה המייצרת את הבעיה, תוך שהוא עוזר לשני בני הזוג להבין כל אחד את חלקו באינטראקציה הלא מתפקדת. זרקור זה יעזור שותפים במערכת היחסים לשנות את הדרך בה הם תופסים את היחסים וזה את זה.

אף על פי ששלב התובנות חשובה עד מאוד, ההיבט המכריע 9של טיפול זוגי כולל שינוי התנהגויות ודרכי אינטראקציה. מטפלים זוגיים נותנים לעיתים קרובות שיעורי בית לבני זוג כדי לתרגל את הכישורים שלמדו בטיפול באינטראקציות היומיומיות שלהם.

מרבית הזוגות יכולים לסיים טיפול זוגי לאחר שקיבלו תובנה לדפוסי התנהגות, הגבירו את הביטוי הרגשי ופיתחו את הכישורים הדרושים כדי לתקשר ולפתור בעיות עם בני זוגם בצורה יעילה יותר.

למי כדאי לשקול טיפול זוגי?

טיפול זוגי מועיל לכל סוג של מערכת יחסים, כולל:

  • מערכות יחסים הטרוסקסואליות או הומוסקסואליות
  • נישואין שהחלו בגיל צעיר
  • מערכות יחסים עם פער גילאים גדול
  • מערכות יחסים בכל שלב, כולל היכרויות, מאורסים או נשואים

לדוגמא, זוג שהתארס לאחרונה עלול למצוא יעוץ לפני הנישואין הזדמנות שלא תסולא בפז להתמודד עם ציפיות היחסים לפני הנישואין. זוג אחר, יחד 25 שנה, עשוי לגלות שטיפול זוגי הוא דרך יעילה עבורם להחזיר תחושה של התרגשות ורומנטיקה בזוגיות שלהם.

טיפול זוגי יכול לפתור בעיה עכשווית, למנוע החמרה בבעיות או פשוט לספק "בדיקה" לזוג מאושר שחווה תקופת מעבר או לחץ מוגבר. תחומי דאגה נפוצים שעוסקים בטיפול זוגי כוללים נושאים כגון כסף, הורות, מין, בגידה, מחותנים, בעיות בריאות כרוניות, פוריות, הימורים, שימוש בסמים, ריחוק רגשי ועימותים תכופים.

 

האם עלי ללכת לייעוץ או להתגרש?

אם מערכת היחסים הנוכחית שלך רעועה, להתגרש איננה האופציה היחידה: ייעוץ זוגי יכול להציל נישואין בקשיים – או אפילו לשפר קשרים טובים. אם יש לך רצון להישאר נשואים לבן / בת הזוג שלך, מומלץ ללכת לייעוץ זוגי. ייעוץ זוגי, המכונה גם ייעוץ נישואין, יכול בהחלט להיות התרופה שמערכת היחסים שלכם זקוקה כדי לרפא פצעים ישנים ולהתחיל טריים. ייעוץ יכול להיות דרך משמעותית להחזיר את יסוד הנישואין ולהבהיר האם גירושין הם ההחלטה המתאימה.

 

מדוע זוגות מתעכבים בקבלת טיפול?

לרוע המזל, זוגות רבים מנסים טיפול זוגי כאשר כבר נגרם נזק משמעותי. דפוסי זוגיות בעיתיים כבר התבססו, הקשר הרגשי בין השותפים נחלש וישנה טינה גבוהה עקב סכסוכי עבר שלא נפתרו וכו'

מחקרים מצביעים על כך שזוג ממוצע אינו מאושר במשך שש שנים לפני שהוא פונה לייעוץ זוגי.

אין אומר שטיפול זוגי לא יכול להיות יעיל בפתרון בעיות ארוכות טווח שכאלה. עם זאת, זו ידרוש מאמץ הרבה יותר מאתגר וארוך, הדורש מחויבות ומאמץ רב מצד השותפים.

 

תפיסות מוטעות לגבי טיפול זוגי ומטרתו עלולה למנוע מבני זוג לפנות לעזרה בשלב מוקדם. יש מי שחושב שטיפול זוגי נועד רק לנושאים חמורים מאוד המשפיעים על מערכת יחסים, כגון בגידות או התמכרות. אחרים עשויים לראות זאת כמאמץ אחרון לפני שהם מקבלים את ההחלטה על סיום הקשר.

יש הרואים בכך דרך להכריח את בן / בת הזוג להשתנות כי הם "הבעיה". אנשים רבים אינם מודעים ליתרונות הטיפול הזוגי כטיפול במגוון רחב של נושאים. הם לא מודעים עד כמה זה יכול להועיל בשיפור כללי של מערכת היחסים המשפיעה על בריאות הנפש האישית.

Last Updated on ינואר 10, 2021 by דנה בן ארי